Oddaj się w ręce fizjoterapeutów i pożegnaj codzienne dolegliwości.
Zrelaksuj się. Poczuj radość z ruchu.
TYLKO TERAZ ZAPISZ SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ!
TERAPIA MANUALNA + KINEZYTERAPIA
Medycyna manualna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń czynnościowych układu ruchu – stawów i mięśni. Jej oddziaływanie lecznicze ma charakter terapii odruchowej i opiera się na wiedzy neurofizjologicznej [Karl Levit, 1984].
Prościej mówiąc w każdym stawie ludzkiego organizmu jest pewien zakres ruchu. Z powodu różnych przyczyn ten zakres ruchu może być zwiększony (hipermobilność) lub zmniejszony (hipomobilność). Zarówno pierwsza i druga sytuacja mogą powodować ból czy dyskomfort. Bardzo często w momencie zwiększenia ruchomości jakiegoś stawu może występować jego niestabilność. Wtedy należy popracować nad stabilizacją. Z kolei gdy występuje hipomobilność stawu wykonuje się jego mobilizacje, czyli precyzyjne ruchy, zwiększające zakres ruchu i wycelowane w dany zablokowany obszar. Dodatkowo w związku z hiper- lub hipomobilnością pewne mięśnie są zbyt napięte, a inne są zbyt wiotkie. W terapii manualnej istnieją techniki do „naprawy” powyższych sytuacji, wykorzystujące anatomię i neurofizjologię ludzkiego ciała.
Terapia manualna połączona jest z ćwiczeniami o charakterze leczniczym, zwanymi kinezyterapią. Jest to metoda leczenia ruchem, gimnastyka ruchowa oraz ćwiczenia usprawniające, które stosuje się w przypadku wielu dysfunkcji ruchowych. Jest stosowana głównie po kontuzjach, unieruchomieniach czy w innych dysfunkcjach układu ruchu. Celem kinezyterapii jest przywrócenie sprawności ruchowej, poprawienie zakresu ruchu stawów oraz wzmocnienie mięśni. Dzięki kinezyterapii możemy ukształtować prawidłową postawę ciała. Dodatkową korzyścią płynącą z tej formy usprawniania jest wyrabianie poprawnych nawyków ruchowych. Ruch staje się tu środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji. Na konsultacji pomożemy Ci dowiedzieć się jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, żeby uniknąć kontuzji.
MASAŻ
Masaż jest formą terapii, która wykorzystuje różne chwyty, które uwzględniają specyfikę budowy oraz funkcję masowanych tkanek. Techniki masażu to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja. Masaż ma działanie lokalne i centralne na ludzki organizm. Lokalne działanie to zwiększenie przepływu krwi w opracowywanej okolicy. Centralne działanie to pobudzenie układu nerwowego przez oddziaływanie na receptory w skórze i w mięśniach. Wynikiem masażu jest rozluźnienie, zwiększenie zakresu ruchów stawów, poprawa odżywienia tkanek [Magiera, 2014].
W Vitality Boutique Fitness możecie skorzystać z masażu częściowego, całościowego i masażu całego ciała. Masaż częściowy to po prostu masaż wybranej okolicy ciała np. wybranej części kręgosłupa albo wybranej kończyny. Masaż całościowy to masaż większego obszaru ciała np. całych pleców albo kilku wybranych części ciała.
KINESIOTAPING
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Jest to jedna z najczęściej używanych metod terapeutycznych zarówno w sporcie jak i codziennej fizjoterapii z pacjentami. Polega na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi bawełnianymi plastrami kinezjologicznymi o parametrach zbliżonych do właściwości skóry ludzkiej, w celu łagodzenia bólu i poprawy funkcjonowania struktur mięśniowo-powięziowych.
MASAŻ SPORTOWY
W masażu sportowym wykorzystuje się chwyty i techniki z klasycznego masażu, ale siła poszczególnych technik jest dobierana indywidualne do sportowca, mając na uwadze wykonywaną przez niego dyscyplinę sportu. Ponadto powinien spełniać następujące funkcje: rozgrzewającą (przygotowanie do treningu czy zawodów), regeneracyjną (przyspieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku do stanu wyjściowego) i leczniczą (wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu lub zawodów). Ten rodzaj masażu może spełniać różne zadania, przez co wyróżnia się masaż sportowy: treningowy, przed zawodami, startowy, powysiłkowy i podtrzymujący [Magiera, 2002].
Masaż sportowy może być uzupełnieniem treningu. Dzięki niemu mięśnie szybciej się zregenerują i powrócą do optymalnego stanu, a w konsekwencji aparaty więzadłowe stawów nie będą przeciążone. Stwarzając takie warunki narządowi ruchu, zmniejszamy ryzyko kontuzji.
MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ
Cellulit jest obecnie bardzo powszechnym problemem kosmetycznym i estetycznym. Pozbycie się go jest niezwykle trudne, ale istnieją sposoby ułatwiające uzyskanie gładkiej skóry, bez pomarańczowej skórki. Masaż bańką chińską jest nieinwazyją metodą walki z cellulitem i stanowi alternatywę dla innych inwazyjnych sposobów, takich jak np. ostrzykiwania różnymi substancjami. Wykonywany regularnie i w połączeniu ze zdrowym odźywianiem oraz ćwiczeniami daje bardzo dobre rezultaty. Działanie masażu przy użyciu bańki chińskiej jest oparte na wytworzeniu podciśnienia pod powierzchnią bańki. Dzięki temu następuje zwiększenie przepływu krwi w masowanej okolicy, co w dużym uproszczeniu powoduje przekrwienie oraz poprawę transportu metabolitów. W konsekwencji prowadzi to do poprawy kondycji skóry.